Screening předčasného porodu

Screening předčasného porodu

Cílem screeningu předčasného porodu je určení rizika porodu miminka před ukončeným 37. týdnem těhotenství.

Toto vyšetření se provádí okolo 20. týdne těhotenství a riziko předčasného porodu se vypočítává podle:

  • doby porodu u předchozích těhotenství (nebo informace, že maminka čeká miminko poprvé)
  • anamnézy předchozího chirurgického výkonu na děložním hrdle
  • délky kanálu děložního hrdla změřeného vaginální sondou při prázdném močovém měchýři

Po skončení vyšetření vám srozumitelně vysvětlíme výsledek a závažnost situace a navrhneme další postup. Zvýšené riziko předčasného porodu lze snížit denním vkládáním 200 mg progesteronu (Utrogestan) do pochvy. Vhodné jsou také pravidelné kontroly vývoje nálezu, které vám rádi zajistíme v našem centru. Pokud bude situace velmi závažná, zvláště bude-li se kanál děložního hrdla stále zkracovat a dosáhne kritické velikosti, odešleme vás do některé z velkých spolupracujících porodnic (nejčastěji ÚPMD Podolí, případně Apolinář nebo FN Motol).  Příjem ve specializované porodnici v Praze vám domluvíme i v případě, že na daném pracovišti nebudete registrovány k porodu.

Celé vyšetření s vysvětlením výsledků trvá 10-15 minut, přítomnost partnera či někoho blízkého je u nás samozřejmostí. Z  vyšetření od nás obdržíte podrobnou zprávu, buď v elektronické nebo tištěné podobě.

Chcete-li se o Screeningu předčasného porodu dozvědět více, přečtěte si odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

Často kladené otázky

Co je to předčasný porod a jak často k němu dochází?

Předčasný porod je porod před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Dělí se na tři kategorie dle závažnosti:

  • mírně předčasný – mezi 32. a 36. týdnem
  • závažně předčasný – mezi 28. a 31. týdnem
  • extrémně předčasný – mezi 24. a 27. týdnem

V rozvinutých zemích dochází k předčasnému porodu u 5-10 % těhotenství, v České republice u okolo 8 % těhotenství a toto číslo stále stoupá.

Jaké riziko představuje předčasný porod pro miminko?
Předčasný porod je nejčastější příčinou úmrtí dětí do 5 let a je navíc zodpovědný zhruba za 50 % poruch neurologického vývoje, jakými jsou např. dětská mozková obrna, nižší IQ, poruchy chování atd. Zvyšuje  navíc riziko postižení zraku a sluchu i pohybových funkcí. Riziko úmrtí nebo zdravotních problémů u přežívajícího dítěte stoupá s tím, čím dříve k předčasnému porodu dojde. Je nízké při předčasném porodu po 32. týdnu, ale vysoké při porodu před 28. týdnem těhotenství.
Je možné zvýšené riziko předčasného porodu snížit?
Ano, pokud se zjistí, že je kanál děložního hrdla roven nebo kratší než 25mm, sníží denní vložení 200 mg progesteronu (lék Utrogestan) do pochvy o 34% riziko předčasného porodu. Progesteron se přitom vkládá do pochvy denně na noc od zjištění zvýšeného rizika až do 37. týdne těhotenství.
Kdy se provádí a komu se doporučuje provedení screeningu předčasného porodu?

Toto vyšetření je vhodné provést okolo 20. týdne u všech těhotenství.
Zvláště důležité je však tam, kde je zvýšeno riziko předčasného porodu:

  • u maminky s anamnézou předčasného porodu miminka
  • u maminky s vrozenou vadou dělohy
  • u maminky s předchozími výkony na děložním čípku (konizace)
  • u vícečetných těhotenství

U maminek se zvýšeným rizikem předčasného porodu je vhodné provést screening již v 16. týdnu těhotenství a kontrolovat vývoj nálezu každé 2-4 týdny.

Může screening předčasného porodu provádět každý gynekolog?

Ano, může, i když pokud má toto vyšetření být provedeno opravdu správně, musí být provedeno podle přesného protokolu (prázdný močový měchýř, ultrazvuková sonda nesmí tlačit na děložní hrdlo a musí být správně rozpoznána zevní a vnitřní branka kanálu děložního hrdla). I na toto vyšetření existuje certifikát od  Fetal Medicine Foundation v Londýně, který potvrzuje, že lékař umí vyšetření provádět. Seznam všech českých FMF certifikovaných lékařů najdete ZDE.

Proč jít na screening předčasného porodu k nám a ne jinam?
Protože vy i vaše miminko dostanete péči na špičkové úrovni, kterou si zasloužíte. Používáme nejmodernější přístroje a naši lékaři jsou držiteli certifikátu Fetal Medicine Foundation na Screening předčasného porodu.

Jsme nestátní zdravotnické zařízení a klientky si u nás cení nadstandardní péče, příjemného prostředí a laskavého a vysoce odborného přístupu. Každé mamince věnujeme dostatek času, přistupujeme k ní individuálně a respektujeme všechna její rozhodnutí.

Jak u nás probíhá screening předčasného porodu?
Zkontrolujeme či vyplníme vaše osobní a anamnestické údaje se zvláštním zřetelem na skutečnosti zvyšující riziko předčasného porodu ( předchozí předčasný porod, výkony na děložním čípku, známé vrozené vady dělohy).

Ultrazvukové vyšetření provádíme přes pochvu při prázdném močovém měchýři.  Po skončení vyšetření vám srozumitelně vysvětlíme výsledky a závažnost situace a navrhneme další postup. Následující pravidelné kontroly vývoje situace vám rádi zajistíme v našem centru, při závažném nálezu vás odešleme do některé ze s námi spolupracujících velkých porodnic (ÚPMD Podolí, Apolinář, FN Motol) k dalšímu řešení. Příjem ve specializované velké porodnici v Praze vám zajistíme a domluvíme jej, i když na daném pracovišti nebudete registrovány k porodu. 

Co od nás z vyšetření dostanete?
Z  vyšetření od nás obdržíte do týdne elektronicky podrobnou zprávu.

Volejte: +420 737 220 878