Genetický ultrazvuk
Genetický ultrazvuk 16. – 23. týdnu těhotenství
Hlavním cílem genetického ultrazvuku je upřesnit riziko postižení miminka genetickou vadou. Během vyšetření jsou detailně prohlédnuty všechny orgány miminka a hledají se nejen jejich vady, ale i nezávažné odchylky vzhledu, tzv. markery genetických vad. Vyšetřuje se ale i několik dalších věcí.
Při genetickém ultrazvuku ve 2. trimestru vám v našem centru vyšetříme:
- stav placenty a její umístění v děloze
- množství plodové vody
- vyšetříme detailně všechny orgány miminka
- zaměříme se na hledání typických markerů (znaků) a orgánových vad zvyšující riziko genetických vad miminka
- vyšetříme detailně srdíčko miminko a sice proměříme velikosti cév odstupujících ze srdce a změříme rychlosti průtoku krve v jednotlivých srdečních oddílech (fetální echokardiografie)
- určíme pohlaví miminka
Během celého ultrazvukového vyšetření vám budeme popisovat, co můžete s námi pozorovat na monitoru. Budete-li si přát připojit 3D-4D ultrazvukové vyšetření s reálným zobrazením vzhledu vašeho miminka, rádi jej připojíme.
Po skončení ultrazvukového vyšetření vám v počítači vypočítáme hmotnost miminka a ukážeme na grafech, zda je růst miminka normální a vysvětlíme vám srozumitelně výsledek celého vyšetření a riziko genetických vad miminka. Při abnormálním výsledku s vámi probereme možnosti dalšího postupu. Pokud se rozhodnete pro provedení invazivního výkonu, provedeme jej obvykle ten samý den na našem pracovišti. Pokud budete preferovat připojení jiných zpřesňujících testů, všechny je bez problémů na našem pracovišti zajistíme.
Celé vyšetření s vysvětlením výsledků trvá okolo 45 minut, přítomnost partnera či někoho blízkého je u nás samozřejmostí. Z vyšetření od nás obdržíte dvě fotografie miminka a podrobnou zprávu vám do týdne zašleme elektronicky.
Chcete-li se o screeningu ve druhém trimestru dozvědět více, přečtěte si odpovědi na nejčastěji kladené otázky.
Další vhodné vyšetření při normálním výsledku:
Často kladené otázky
Co znamenají genetické vady budoucího miminka a jak jsou časté?
Genetické vady jsou způsobeny poruchou genetické výbavy miminka, tzn. poruchou počtu či stavby chromozómů. Tyto vady nejsou tak časté jako orgánové vady, vyskytují se pouze u 0.4 % těhotenství.
Nejčastější genetickou vadou je Downův syndrom, který se vyskytuje u 0.2 % těhotenství ve třetím měsíci gravidity.. K dalším častým genetickým vadám patří Edwardsův (trizomie 18) a Patauův syndrom (trizomie 13).
Genetické vady se dělí na dvě velké skupiny:
- Chromozomální vady – spočívají ve změnách počtu a stavby chromozomů, patří k nim právě Downův, Edwardsův, Patauův syndrom a další.
- Monogenní onemocnění– jsou vzácná onemocnění, spočívající ve změnách miniaturní části chromozomů. Jsou způsobeny mutací genů a nedají se rozpoznat běžnou analýzou plodové vody nebo placenty získané amniocentézou nebo CVS. Poznají se pouze pomocí cílené analýzy materiálu genetickou sondou v laboratoři, bohužel ne všechna onemocnění je možno takto vyšetřit.
Proč genetický ultrazvuk?
Proč genetický ultrazvuk, když byl již proveden NIPT cfDNA test (a prvotrimestrální screening)?
Provedení genetického ultrazvuku je vhodné i při normálním výsledku NIPT cfDNA testu a prvotrimestrálního screeningu, protože:
- NIPT pozná jen omezené množství genetických vad, ne všechny
- Prvotrimestrální screening umožní rozpoznat časté genetické vady. Méně časté vady způsobené změnami malých částí chromozomů se spíše poznají až ve druhém trimestru. U málo častých genetických vad vede obvykle k jejich odhalení právě až výsledek genetického ultrazvuku, při kterém je zjištěna porucha růstu, výskyt mnohočetných orgánových vad miminka, abnormální vzhled jeho obličeje, abnormální držení končetin apod.
Co když je zvýšené riziko genetické vady miminka?
Může genetický ultrazvuk provádět každý gynekolog?
Genetický screening by měl vždy provádět lékař s certifikátem od Fetal Medicine Foundation v Londýně. Seznam všech českých FMF certifikovaných lékařů najdete ZDE.
Proč jít na genetický ultrazvuk ve 2. trimestru k nám a ne jinam?
Používáme nejmodernější přístroje a všichni naši lékaři jsou držiteli certifikátu Fetal Medicine Foundation na ultrazvukové vyšetření plodu ve 2. trimestru.
Provádíme genetický ultrazvuk dle novějšího modernějšího protokolu s vyšetřením 9 a ne pouze 5 znaků Downova syndromu. Součástí vyšetření je u nás vždy i detailní prohlédnutí srdíčka miminka (fetální echokardiografie), protože srdeční vady doprovází řadu genetických vad a navíc abnormální průběh podklíčkové cévy patří k silným znakům Downova syndromu. Vyšetřujeme drobné detaily a při podezření na výskyt genetické vady si pomáháme i připojením 3D ultrazvuku. Dokážeme tak mnohem přesněji vyšetřit mozek, lebku a vzhled miminka.
Jsme nestátní zdravotnické zařízení a klientky si u nás cení nadstandardní péče, příjemného prostředí a laskavého a vysoce odborného přístupu. Každé mamince věnujeme dostatek času, přistupujeme k ní individuálně a respektujeme její rozhodnutí týkající se volby dalšího postupu.
Jak u nás probíhá genetický ultrazvuk?
Nejprve s vámi znovu projdeme vaše osobní a anamnestické údaje a výsledky všech předchozích vyšetření. Ultrazvukové vyšetření provádíme přes břišní stěnu.
Určíme uložení a stav placenty, množství plodové vody a počet cév v pupečníku. Změříme velikost příčného průměru a obvodu hlavičky, obvod bříška a délku stehenní kosti miminka a určíme jeho hmotnost. Vyšetříme také podrobně všechny jeho orgány, hledáme přitom nejen orgánové vady, ale i malých odchylky normálního vzhledu, tzv. markery genetických vad. Pokud si budete přát znát pohlaví miminka, rádi vám jej sdělíme. Při vyšetření mozku miminka, případně lebky a dalších orgánů si pomáháme ke zpřesnění vyšetření i využitím 3D ultrazvuku.
Budete-li si přát připojit 3D-4D ultrazvukové vyšetření s reálným zobrazením vzhledu obličeje vašeho miminka, rádi jej také připojíme.
Během celého ultrazvukového vyšetření vám popisujeme, co vyšetřujeme a vidíte na monitoru. Po skončení vám v počítači ukážeme, jak miminko roste a vypočítáme jeho hmotnost. Vysvětlíme vám výsledek celého vyšetření, seznámíme vás s rizikem genetických vad a dalším vhodným postupem ohledně testů a ultrazvukových vyšetření.
Při zvýšeném riziku postižení miminka genetickou vadou vám vysvětlíme, riziko jakých vad je zvýšeno, a jaký by měl jejich výskyt dopad na zdraví miminka. Následně s vámi prodiskutujeme možnosti dalšího řešení, respektive klady a zápory NIPT testu, amniocentézy, nebo pouze ultrazvukového sledování dalšího vývoje miminka. Zajistíme vám také genetickou konzultaci u klinického genetika, který s vámi výsledky projde ještě jednou. Dokonalá znalost problému vám usnadní se rozhodnout, které z navrhovaných řešení je pro vás nejlepší.
Pokud se rozhodnete pro vyšetření genetické výbavy miminka prostřednictvím diagnostického testu, respektive invazivního výkonu, provedeme jej co nejdříve na našem pracovišti. Pokud budete preferovat připojení dalších zpřesňujících testů, všechny provádíme a bez problému je pro vás zajistíme.
Máme návaznost na mezinárodně uznávané odborníky v zahraničí, kterým při složitých nálezech můžeme zaslat obrazovou dokumentaci a získat jejich vyjádření ohledně závažnosti nálezu, prognózy a vhodném dalším postupu.
Celé vyšetření s vysvětlením výsledků trvá okolo 45 minut, přítomnost partnera či někoho blízkého je u nás samozřejmostí.
Co od nás z vyšetření dostanete?
Z vyšetření od nás obdržíte dvě fotografie miminka a podrobnou zprávu vám do týdne zašleme elektronicky. Za příplatek si je možno pořídit další fotografie či videozáznam na námi poskytnutý DVD disk nebo na váš vlastní USB flash disk. USB flash disk musí být nepoužitý, chráníme se tím před zavirováním našich přístrojů.